Објавено на:

(Видео) Морничава смиреност и тишина во Казахстан – Живеењето се враќа во нормала

t

Животот се враќа во нормала во казахстанскиот град Алмати, каде што се случија најинтензивните вооружени судири во земјата, пренесува Агенција Анадолија.

Јавниот превоз почна ограничено да функционира, а работат и големите маркети, како и пазарите.

Во централните подрачја во градот веќе не се слушаат пукотници, додека телефонските оператори почнаа повторно да функционираат.

Според веста на казахстанскиот телевизиски канал „Хабар-24“, Министерството за здравство на Казахстан соопшти дека за време на протестите во земјата животот го загубиле 164 лица.

– Протести во Казахстан

Зголемувањето на цените на течниот нафтен гас и влошената социоекономска ситуација во Казахстан предизвикаа масовни протести, кои избија на 2 јануари во западниот дел на земјата. За време на протестите дојде до судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите, а претседателот Касим Џомерт Токаев потоа ја прифати оставката на Владата на премиерот Аскар Мамин.

Протестите за поддршка во западните градови Атирау, Актобе и Орал, каде што се наоѓаат резервите на нафта и природен гас во земјата, се проширија и во другите делови на Казахстан и се претворија во јавни демонстрации.

Како што протестите се ширеа низ целата земја претходно истиот ден, Токаев прогласи вонредна состојба во градот Алмати и во регионот Мангистау, богат со нафта на запад, за периодот меѓу 5 и 19 јануари, за да ја одржи јавната безбедност. Тој, исто така, воведе полициски час во Алмати, поранешниот главен град на земјата, каде што илјадници луѓе излегоа на улиците.

Полицијата употреби шок-бомби и солзавец за да ги разбрка демонстрантите, на што тие одговорија со камења. Пријавени се и судири меѓу полицијата и демонстрантите, како и вандализирање и палење на полициски автомобили од страна на демонстрантите.

Токаев ја прифати оставката на Владата со претседателски декрет. Подоцна, демонстрациите достигнаа национално ниво, по што следуваше вонредна состојба низ целата земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…