(Видео) МОЌЕН РУСКИ РАКЕТЕН СИСТЕМ ВО АКЦИЈА: Борбена работа на екипажот на единицата за заштита на воздухопловните сили

t

Новите видеа објавени од руското Министерство за одбрана, а кои неодамна се појавија, покажуваат како руски повеќецевен ракетен систем пука кон украински цели.

Снимката го прикажува рускиот тежок пламен фрлач ТОС-1А „Солнтчепек“, кој е ракетен фрлач со повеќе цевки, способен да користи термобарични боеви глави, наполнети со муниција пред да маневрира во позиција.

Прикажан е и војник како поставува комплет за нишанење пред воената машина да пука со оружјето кон невидени цели.

Сликите потоа се пресечени до повеќекратни големи експлозии меѓу дрвореди, веројатно на линијата на украинскиот фронт.

Снимката ја објави руското Министерство за одбрана, со соопштение во кое се тврди дека сликите ја покажуваат „борбената работа на екипажот на тешкиот систем за лансирање TOS-1A Solncepek на единицата за заштита на воздухопловните сили RCB на позициите на вооружените сили на Украина. ”

Kurir.rs/Nova

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Многу чудна појава во Јапонија, илјадници…

Илјадници мртви риби ги прекриле бреговите на…

Прстен вреден 750.000 евра е пронајден во…

Раководството на еден од најпознатите хотели во…

Зеленски му пријде на Орбан очи во…

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и премиерот…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Најмалку 17 повредени во судир на два…

Најмалку 17 лица се повредени во судир…