Објавено на:

(Видео) Надал има сериозни здравствени проблеми: Секојпат кога пробувам да земам воздух како некој да ме боде со игла

t

Неколку часа од играњето во најголемото финале во својата млада кариера, Тејлор Фриц имаше силни болки. Изгледите беа дека мора да се повлече против Рафаел Надал.

Неговиот тренер го повика да не ризикува дополнително да го оштети болниот зглоб. Фриц тврдоглаво одбиваше да се поклони.

Неговата верба во себе се исплатеше. Фриц го вознемири Надел со 6-3, 7-6 (5) во неделата за да го освои БНП Парибас Опен и да ја прекине серијата од 20 победи на 21-кратниот главен шампион оваа година.
„Тоа беше целосно неприметлив проблем, воопшто не го чувствував, воопшто не ме попречуваше“, рече Фриц, кој го повреди зглобот доцна во неговата полуфинална победа над 7-миот носител Андреј Рубљов. Над високиот чорап можеше да се види сина медицинска лента.

Надал имаше свое здравствено прашање.

Шампионот на Австралија опен влезе во мечот вознемирен од болното дишење кое најпрво го доживеа во победата од три сета во полуфиналето. Тој зеде два медицински тајмаути за време на финалето. Првиот дојде откако го загуби првиот сет. Надал влезе внатре со тренер откако го почувствувал болка во горниот лев граден кош. Тој доби третман на теренот откако заостана со 5-4 во вториот сет.

„Кога се обидувам да дишам, тоа е болно и многу е непријатно. Внатре е како да ме бодат со игла цело време. Малку ми се врти затоа што е болно. Тоа е еден вид болка што многу ме ограничува“, рече Надал, кој во јуни ќе наполни 36 години.

„Она што ме загрижува сега е за тоа што се случува таму, што треба да направам сега за да се опоравам и колку време ќе потрае“.

Рафаел Надал беше еден од тенисерите кој не го поддржа Новак Ѓоковиќ во неговата намера да не се вакцинира. Ѓоковиќ доживеа низа непријатни настани, беше затворен во карантитн без можност да вежба, Австралија му ја одзеде претходно доделената виза и немаше можност да учествува на Австралија Опен. Голем број тенисери со поддржаа Ѓоковиќ, но Надал не беше еден од нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фриц Зергел се сомнева во Надал: Користел…

Германскиот лекар, Фриц Зергел го сомничи Рафаел…

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм…

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата…

За последен пат ќе го гледаме Надал…

Шпанскиот тенисер се изјасни за својот утрешен…

(Видео) Федерер до Надал: Брате, јас сум…

Урнебесен виц за познатите тенисерски ѕвезди го…

Решени да нe му дозволат да игра?…

Новак Ѓоковиќ е под будното око на…