(Видео) Најмоќниот телескоп во светот успешно го отвори сончевиот штит – Има гориво да работи повеќе од 10 години

t

После речиси 30 години планирање и напорна работа, НАСА го лансираше својот телескоп вреден 10 милијарди долари, кој всушност е вселенска опсерваторија од најнова генерација. Лансирањето се случи на 25 декември, а сателитот моментално е на пат до својата крајна дестинација.

Вселенскиот телескоп James Webb помина голема пресвртница во својата мисија да ги сними првите ѕвезди кои сјаат во вселената.

Најамбициозната опсерваторија некогаш изградена, вселенскиот телескоп James Webb успешно го заврши отворањето на џиновски штит кој би требало да го заштити од сончевите зраци.

Со помош на оваа бариера, телескопот ќе може да има доволно чувствителност за да детектира сигнали кои доаѓаат од најоддалечените објекти во вселената, пренесува Би-Би-Си.

Сега дознаваме дека JWST можеби ќе патува и ќе собира податоци многу подолго од очекуваното. Имено, беше прогонзирано дека JWST ќе биде функционален од 5 до 10 години, но последните анализи на НАСА открија дека опсерваторијата има доволно гориво за научни операции многу подолго од 10 години.

„Анализите покажуваат дека е потребно помалку гориво отколку планираното за да се коригира траекторијата на сателитот до финалната орбита. Затоа, Webb ќе има многу повеќе гориво отколку првичните проценки, иако многу фактори може да влијаат на времетраењето на работата на James Webb“ се вели во соопштението на НАСА.

Како што велат од американската вселенска агенција, вишокот гориво се должи на прецизноста на лансирањето, кое беше исклучително успешно, како и на успешно завршените маневри за коригирање на насоката на движење.

Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Планетата спасена: Вселенското летало на НАСА успешно…

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со…

Немаат среќа: НАСА повторно го откажува лансирањето…

НАСА ќе го откаже лансирањето на новата…

Србија, Хрватска и Црна Гора се подготвуваат…

Очигледно Хрватска, Србија и Црна Гора се…

Ништо од лансирањето на ракетата на НАСА:…

Вторпат за пет дена НАСА го запре…