Објавено на:

(Видео) Нема да постојат тајни: Америка лансираше шпионски сателит во орбитата

t

Американската разузнавачка агенција објави дека успешно е лансиран нивниот нов шпионски сателит, кој во орбитата го лансираше ракетата „Фалкон 9“ на приватна компанија која се занимава со производство на вселенски летала и вселенски летови „Спејс Икс“.

Според Националната служба за разузнавање , задолжена за изработка и управување со американската воена сателитска мрежа, ракетата со сателитот НРОЛ-87 полетала во средата во 12.27 часот по локално време од воената база Ванденберг во Калифорнија.

Откако сателитот беше лансиран во орбитата, ракетата „Фалкон 9“ се врати во базата.
Сателитот беше дизајниран и конструиран од NRA, која даде малку детали за сателитот, наведувајќи само дека ќе обезбеди „широк опсег на навремена разузнавачка служба“, според АФП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат,…

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Портпаролот на кинеското МНР ги обвини САД…

Кинеското МНР објави фотографија од седумте „подвизи“…