Објавено на:

(Видео) Несекојдневна снимка: Повредено мече претрчува преку патот во близина на браната во Маврово

t

Младенче од мечка е снимено на само стотина метри од браната Маврово, на патот меѓу Дебар и Маврово, објави порталот Гостивар прес.

На несекојдневната снимка се гледа како мечето претрчува преку патот, куцајќи на предната лева нога, која очигледно му е повредена.


Како што е познато, мечките во текот на зимата хибернираат, односно спијат, а напролет излегуваат и поминуваат цели денови во потрага по храна, што веројатно и го натерало мечето да се спушти во предели населени со луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Попова Шапка 11 степени под нулата…

Најстудено изутринава во државава е на Попова…

Во Маврово половина метар снег, на Попова…

Највисока снежна покривка од 50 сантиметри утрово…

Во Берово утрово -13, на Попова Шапка…

Во Берово утрово е измерена најниска температура…

Вистинска зимска идила: Интензивени врнежи од снег…

Сообраќајот на државните патишта се одвива по…