(Видео) Ништо од преговорите? – Белоруската армија обележана со црвен квадрат тргна кон границата со Украина

t

Во моментов во Белорусија се одвива третата рунда на преговори помешу Русија и Украина со цел прекин на воените дејствија во источно европската држава.

Сепак максималистичките барања на Украина за повлекување на руските трупи од Крим и Донбас упатуваат на тоа дека тешко ќе има договор.

Во моментов во регионот на Брес во белорусија е забележана поголема колона на белоруската армија обележана со црвен квадрат која се движи во правец на Драчин, белоруски град во близина на границата со Украина.

Непозната е причината за придвижувањата на белоруска страна, но фактот што загрижува е што белоруските оклопни возила и камиони се обележани со црвен квадрад и во моментов.

Да потсетиме дека пред инвазијата на Украина, Русија своите возила ги обележа со бело Z со цел да спречи пријателски оган, односно да овозможи полесно распознавање на трупите на фронтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почина холивудската легенда Доналд Сатерленд

Холивудската актерска легенда Доналд Сатерленд после долго…

Двојно убиство во Славонски Брод – синот…

Страшна трагедија се случила во Славонски Брод…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Музиката од култната југословенска серија ечеше на…

Музиката од култната југословенска серија „Отпишани“ ечеше…