Објавено на:

(Видео) Нов гаф на американскиот претседател: Бајден ја промаши годината

t

Џо Бајден повотрно е мета на исмејување бидејќи изгледаше некохерентно откако им кажа на Американците дека има „многу причини да се надеваат во 2020 година“ во обраќањето до нацијата емитувано во вторникот.

Монументалното промашување на претседателот Џо Бајден се случи за време на брифингот на тимот за одговор на СОВИД-19 емитуван од Белата куќа во кој тој ги повика Американците да се вакцинираат и им вети на своите граѓани дека е постигнат напредок во справувањето со вирусот.

Иако е оптимист, тој предупреди дека САД ќе забележат „континуиран пораст на случаите“, бидејќи нагласи колку е голема пренослива варијантата Омикрон.

Тој додаде колку „треба да се вакцинирате“ бидејќи ги предупреди 35-те милиони Американци кои се против вакцини дека прават грешка што не земаат вакцина.

“Нема оправдување! Нема оправдување за некој што е невакциниран!”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: „многу блиску“ е договорот за заложниците…

Некои од околу 240-те заложници киднапирани од…

Бајден: Не сум за прекин на огнот…

Американскиот претседател Џо Бајден ги отфрли повиците…

Бајден го потпиша нацрт-законот за финансирање што…

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот го…

Шварценегер: На САД им треба „нова сорта“…

Американците бараат „нешто ново“ во Белата куќа…

Кина ведаш реагираше на коментарите од Бајден…

Кинеското Министерство за надворешни работи го опиша…