Објавено на:

(Видео) Ова ли е нападот под лажно знаме? – Регрут на украинската армија пукаше на Националната гарда, убиени се шест лица

t

Во Днепар, на територијата на воениот округ „Јужна машинска фабрика“, регрут на украинската армија отворил оган врз стражарите – припадници на Националната гарда и побегнал со автоматска пушка „Калашников“.

Пет лица загинаа на лице место, а петмина се повредени. Уште едно лице подоцна починало откако му била укажана лекарска помош.

Мотивите на војникот не се познати.

Во јавноста постојано се говори за таканаречен напад под лажно знаме кој треба да го отпочне конфликот помеѓу Русија и Украина. Се поставува прашањето дали ова ќе биде капката која ја прели чашата?

Инаку напад под лажнo се подразбира чин извршен со намера да се прикрие вистинскиот сторител и да се прикаже вината на друга страна. Терминот „лажно знаме“ настанал во 16 век како чисто фигуративен израз што значи „намерно погрешно претставување на нечија припадност или мотиви“ со цел да се добие во јанвоста согласност за војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјенец загина на патот Маврови Анови –…

Шеесет и седум годишниот скопјанец Љ.Ј. го…

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…

Во САД дистрибуирани 1.8 милиони вакцини против…

Како што јави С-Ен-Ен, ова вклучува и…

Рекорден број Французи дале отказ во потрага…

Работници во Франција ги напуштија своите работни…

Во Македонија има непишана забрана за критика…

Професорката Мирјана Најчевска ја коментира актуелната политичко-обвинителската…