(Видео) Омилениот писател на Ѓоковиќ тврдеше дека Александар Македонски е Србин и зборувал српски јазик

t

Новак Ѓоковиќ откри кој му е омилен писател и кои книги ги чита на патувањата.Тоа е Јован Деретиќ кој во една книга пишуваше дека Алексадар Македонски е Србин и зборувал српски јазик.

„Пред ширењето на Римската империја, универзален јазик беше српскиот. Еве еден пример: во Македонија дојдоа персиски пратеници. А Александар (Македонец), кој е млад човек во тој момент, разговара со нив без никаков преведувач или преведувач, директно, на кој јазик? Па, на српски“-тврдеше Деретиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…