Објавено на:

(Видео) Паника во Лувр: Маж фрли парче торта кон “Мона Лиза”

t

Маж фрли парче торта на познатата слика на Леонардо да Винчи „Мона Лиза“ во Лувр во Париз, јавува BFMTV.
Забележано е дека на социјалните мрежи кружат неколку видеа на кои се гледа дека заштитното стакло под кое е поставено ремек-делото е намачкано со крем за торта. Посетителите пишуваат дека виделе маж како фрла парче торта на сликата.

Некои видеа покажуваат како човекот одговорен за инцидентот во инвалидска количка, перика и капа е придружуван до излезот од обезбедувањето на музејот. Човекот кој зборува француски се чини дека не е инвалид: тој мирно се симнува од инвалидската количка и оди.

„Помислете на Земјата. Има луѓе кои ја уништуваат Земјата. Размислете за тоа… Сите уметници, помислете на Земјата. Затоа го направив тоа. Треба да размислите за планетата“, вели тој.
Инцидентот се случил во Лувр во неделата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Ајфеловата кула и Версај и Лувр…

По Ајфеловата кула и другите култни париски…

(Видео) Паника во Лувр: Маж фрли парче…

Маж фрли парче торта на познатата слика…