Објавено на:

(Видео) Папата им ги мие и бакнува нозете на затворениците

t

Папата Франциск посети италијански затвор на Велики Четврток, каде што им ги изми и им ги бакна нозете на дванаесет затвореници во спомен на Христос кој тоа го направил во понизност кон своите апостоли ноќта пред неговата смрт на крстот.

Претходниците на Франциска на тронот на св. Петар служеле миса на Велики четврток во базиликата Св. Петар или во Римската катедрала. Но, од 2013 година, кога беше избран за папа, Франциск продолжи да ја негува традицијата што ја воспостави додека беше надбискуп на Буенос Аирес, а тоа е да служи миса во затвори или домови за стари и изнемоштени лица.


Оваа година Франциск избрал нов затворски комплекс во пристанишниот град Чивитавекија северозападно од Рим. На видеото објавено од Ватикан се гледа како Папата им ги мие и бакнува нозете на дванаесет затвореници, мажи и жени од сите возрасти.

„Ние свештениците треба први да им служиме на другите, а не да ги експлоатираме“, им рече тој на затворениците во кратката импровизирана проповед за време на мисата во затворската капела. „Тоа е начин да се каже: „Не осудувам никого. Се обидувам да им служам на сите“, рече тој. „Господ ќе ви суди, но е подготвен и да ви прости“, им порача Папата на затворениците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американската амбасадорка Брнз во посета на Бигорски…

Во посета на македонското древно светилиште „Свети…

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски,…

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше…

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

ССМ бара итна средба со Владата, во…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…