Објавено на:

(Видео) Пепел и паника: Огромна ерупција на вулканот „Семеру“ – 13 загинати

t

Највисокиот вулкан во најгусто населениот индонезиски остров Јава исфрли пепел и предизвика паника меѓу жителите што живеат во близина.

При ерупцијата, тринаесет лица го загубија животот во провинцијата Источна Јава во Индонезија. По ерупција на вулканот Семеру во регионот Лумајанг, висок 3.676 метри, 11 околни населби биле покриени со густа пепел и чад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес ја стресе Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени…

(ВИДЕО) Седум загинати во експлозија во Турција

Најмалку седум лица загинаа во експлозија во…

Зеленски ќе се обрати на самитот на…

Володимир Зеленски го потврди своето учество на…

Нови детали: Бројот на загинати во експлозијата…

Бројот на загинати во експлозијата во рудник…

(Видео) Детали за трагедијата во црква во…

Трагедија во црква во Египет: Првите резултати…