Објавено на:

(Видео) Пепел и паника: Огромна ерупција на вулканот „Семеру“ – 13 загинати

t

Највисокиот вулкан во најгусто населениот индонезиски остров Јава исфрли пепел и предизвика паника меѓу жителите што живеат во близина.

При ерупцијата, тринаесет лица го загубија животот во провинцијата Источна Јава во Индонезија. По ерупција на вулканот Семеру во регионот Лумајанг, висок 3.676 метри, 11 околни населби биле покриени со густа пепел и чад.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Најголемата подводна ерупција предизвика цунами во…

Пацифичката држава Тонга е погодена од бран…

(Видео) 3aгинaa 19 лица , од кои…

Најмалку 19 лица загинаа, вклучувајќи девет деца,…

(Видео) Вoзнeмирyвaчko: 3aгинaлe цeли ceмejcтвa, прeкy 26…

Најмалку 26 лица загинаа откако обилниот снег…

(Видeo) Пo ekcплoзиja нa гac зaгинaa 16…

Шеснаесет лица загинаа во уривање на општинска…

(Видео) Човек преживеа директен удар од гром

Чувар на фирма во Индонезија преживеа директен…