Објавено на:

(Видео) Повеќе од 100 војници доброволно го предадоа оружјето и преминаа на страната на Доњецк

t

Официјалниот претставник на народната милиција на Доњецк, Басурин, во соопштение за јавноста изјави дека 115 украински војници доброволно го предале оружјето и преминале на страната на Доњецк.

“115 војници на вооружените сили на Украина доброволно го положија оружјето и се приклучија на ДНР

Од нив 12 се во здравствени установи, каде им е укажана стручна помош“, изјави официјалниот претставник на Народната милиција на ДНР” – изјави Едуард Басурин.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…