Објавено на:

(Видео) Поранешен грчки министер: Русите не го уништија меѓународниот поредок туку НАТО и Америка

t

Јоанис „Јанис“ Варуфакис е грчки политичар. Поранешен академик, тој беше и грчки министер за финансии од јануари до јули 2015 година за време на Владата на премиерот Алексис Ципрас. Тој беше генерален секретар на МеРА25, левичарска политичка партија, откако ја основаше во 2018 година. Како поранешен член на Сириза, Варуфакис беше член на грчкиот парламент заод јануари до септември 2015 година, тој повторно доби пратеничко место во јули 2019 година.

Варуфакис е роден во Атина во 1961 година. Студирал математика и економија на Универзитетот во Бирмингем и Универзитетот во Есекс, каде што докторирал по економија. Потоа предавал економија во Обединетото Кралство, а потоа на Универзитетот во Сиднеј, пред да се врати во Грција во 2000 година за да предава на Универзитетот во Атина.

Во коментар за украинската криза,, Варуфакис тврди дека „меѓународниот поредок заснован на правила“ не бил уништен со руската инвазија на Украина која тој сепак ја осудува, туку со американскиот и на НАТО напад врз, но и бомбардирањето на Клинтон на Југославија без дозвола на ОН, меѓу многу други претходни незаконски акти на Западот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски: Моето споменување во секое соопштение покажува…

Моето споменување во секое соопштение покажува колкави…

Министерството за здравство назначи нови директори во…

Именувани се нови в.д. медицински директори во…

Никој не го натерал починатото момче да…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за…

Американската мрежа Си-Ен-Ен се обидува да ги…

Африм Гаши ја наруши секулраноста на државата,…

На верските обреди не им е местото…