(Видео) Поранешен претседател на Претставничкиот дом на САД: Камала можеби е најглупавиот потпретседател во историјата на државата

t

Појавувајќи се на Фокс њуз во понеделникот, поранешниот претседател на Претставничкиот дом Њут Гингрич изјави дека Камала Харис „можеби е најглупавата личност некогаш избрана за потпретседател“ по уште еден говор на Харис претходно оваа недела.


Осврнувајќи се на Џо Бајден и Харис, Гингрич изјави: „Знаете, тој може или нема да има проблеми со когнитивното опаѓање на неговата возраст, но на нејзина возраст таа е едноставно глупава“.

„Да бидеме јасни, Камала Харис можеби е најглупавата личност некогаш избрана за потпретседател во американската историја и затоа луѓето продолжуваат да поднесуваат оставки“, рече Гингрич понатаму, мислејќи на тоа дека канцеларијата на Харис изгуби уште еден функционер оваа недела во советничката за национална безбедност Ненси Мекелдауни.

Гингрич продолжи: „Да бевте нејзин советник за национална безбедност и да бевте компетентни, да работевте напорно и да знаевте што правите и да ја гледавте во Полска како се распаѓа од смеење кога ја прашуваат за украинските бегалци, да почувствувам чувство на целосно понижување“, извика Гингрич понатаму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден го откачи и на Зеленски му…

Потпретседателката на САД Камала Харис денеска во…

(Видео) Дедо Бајден пак забopaви кој е…

Во говор во Атланта, Џорџија во вторникот,…