(Видео) Потресно видео на Македонка во Украина: Не знам ни дали ќе дозволат да ја напуштам земјата со ќерка ми

t

Мери Амбросова е Македонка на која веќе неколку години живее во Украина откако се омажила за Украинец.

Во видеото кое го објавува на Инстаграм вели дека со ќерката сами се движат кон граница, со надеж дека таа како странец и нејзината ќерка ќе можат да ја поминат границата. На границите на Украина има огромни гужви, Киев е блокиран и автопатите исто така се со гужви, вели Мери и споменува дека само до границата ги чекаат околу 10 часа пат.

Посочува дека нејзиниот сопруг останал во Украина, не знае дали и тој ќе може да ја напишти државата.

“Кај луѓето има паника дека нема да имаат ниту за храна, ниту за бензин. Имам уште 10 часа пат до граница, воопшто не ни знам дали ќе успеам да поминам дали не”,- вели Мери.

Рано утринава започнаа руските напади врз Украина. Осуда за агресијата дојде од сите Западни држави, македонскиот државен врв исто така ги осуди нападите.

Бујар Османи во телефонски разговор за Канал 5 објасни дека е можно повлекување на македонските дипломати од Украина, дека сега станува се потешко да им се излезе во пресрет на нашите луѓе во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…