Објавено на:

(Видео) Почина бебето кое со царски рез се роди откако нејзината мајка беше убиена во напад во Рафах

t

Почина девојчето кое се роди со царски рез откако нејзината мајка, таткото и сестрата беа убиени во израелски напад во Рафах, во Појасот Газа, јави Би-Би-Си.

Сабрин ал Шакани е родена со царски рез во болница во Рафах, нешто по полноќ во неделата. Среде хаосот во болницата, лекарите го реанимирале бебето, користејќи рачна пумпа за да му внесат воздух во белите дробови. Но, таа не издржа, почина во четвртокот и беше погребана до нејзината мајка, по која и го доби името.

Според извештаите, вкупно 16 деца биле убиени во два воздушни напади во Рафах минатиот викенд, чија цел била станбениот комплекс во кој живееле.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека мета биле борците и инфраструктурата на Хамас.

Мајката на новороденчето била бремена во седмиот месец кога беше лансиран израелски воздушен напад врз семејниот дом, нешто пред полноќ во саботата додека таа, нејзиниот сопруг и нивната тригодишна ќерка спиеле.

Несреќната жена се здобила со тешки повреди, сопругот и ќерката и загинале, но бебето се уште било живо во нејзината утроба кога пристигнале спасувачките екипи. Така, таа итно била пренесена во болница, каде што лекарите направиле итен царски рез за да го породат детето. По раѓањето, тие го ставиле во инкубатор, опишувајќи ја состојбата како критична.

Девојчето тежело само 1,4 килограми кога се родило и имало сериозни тешкотии со дишењето поради нејзиното предвремено раѓање.

„Ова дете требаше да биде во утробата на неговата мајка во моментов, но тоа право му беше ускратено“, рече шефот на одделот за итни случаи на новороденчиња во болницата во Рахаф по нејзиното раѓање.

Бабата на бебето по мајка изјави за Би-Би-Си дека семејството планирало да го посвои детето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Двојно убиство во Славонски Брод – синот…

Страшна трагедија се случила во Славонски Брод…

ХОРОР! 25-годишник е осомничен дека ја тепал…

Истражен судија на Жупанискиот суд во Сплит…

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Нетанјаху: Израел не е вазална држава, во…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска на состанок…

Почина и мајката на осомничениот за убиството…

Во Злот денеска починала Светлана Драгијевиќ, мајката…