Објавено на:

(Видео) Првите руски трупи влегоа во „Украина“

t

Доцна вечерва првите руски трупи пристигнаа во сепаратистичките региони на Доњецк и Луганск.

Како што пристигнаа првите руски трупи, тамошните медиуми откриваат дека запреле нападите и бомбардирањето од украинска страна.

Во секој момент се очекува украинскиот претседател Володимир Зеленски да и се обрати на украинската јавност.

Рускиот претседател Владимир Путин им нареди на вооружените сили на Руската Федерација да обезбедат мир во Народните републики Луганск и Доњецк, според декретот потпишан од рускиот лидер.

Тој, исто така, му нареди на руското Министерство за надворешни работи да воспостави дипломатски односи со ЛНР и ДНР:

Претходно рускиот лидер потпиша два декрети за признавање на Народната република Луганск и Доњецк. Тој им нареди на извршните органи да ги ратификуваат тие документи што е можно поскоро.

Путин изрази уверување дека народот на Руската Федерација ќе ја поддржи одлуката за признавање на Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец искршил стакла на банка во Аеродром

Вчера во 09:50 часот на подрачјето на…

(Фото) Од далеку многу, далеку од многу:…

На митингот на ВМРО-ДПМНЕ имало околу 25.000…

Европската Унија издвои шест милијарди евра за…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Ванковска: Сè ни одземаа, освен душата –…

Претседателскиот кандидат Билјана Ванковска, поддржана од партијата…