Објавено на:

(Видео) Приведен претседател на Хондурас затоа што од САД така побарале

t

Поранешниот претседател на Хондурас, Хуан Орландо Ернандез е уапсен на барање на САД и со лисици на рацете е изнесен од својот дом, само неколку недели по напуштање на функцијата.

При преносот на државната телевизија се забележало дека Ернандез на себе имал панцир и синџири меѓу рацете и нозете, а бил придружуван од специјални единици.

Потоа поранешниот претседател бил прикажан како седи додека лекарски екипи го прегледуваат. До апсењето дошло откако Врховниот суд на Хондурас одлучил за негово приведување врз основа на барање за испорачување по обвинение за трговија за дрога и оружје.

Тој истакнал дека е подготвен да соработува со полцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Османи нема информации кои лица ќе…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…

Трамп од Тексас: Вратете ме во Белата…

Претседателските избори во САД во 2024 година…

Следната студена војна ќе биде меѓу САД…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета…