(Видео) Путин и Лукашенко заиграа хокеј по разговорите во Санкт Петербург

t

По разговорите во Санкт Петербург, рускиот претседател Владимир Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко излегоа на мразот за да учествуваат на пријателски хокејски натпревар.
Натпреварот се одржува во ледената сала на спортското училиште „Манеж“ во Стрељна. Со претседателите играат и хокеарските легенди Александар Јакушев, Валериј Каменски и Алексеј Касатонов.

Пред натпреварот Путин им врачи државен медал.

Путин традиционално носи дрес со број 11, а Лукашенко со број 1.

На натпреварот учествува и најмладиот син на Лукашенко, Николај, кој го носи дресот со број 31.

На трибините на ледената сала е миленикот на белорускиот претседател – Шпиц Умка.
Во средата во Санкт Петербург се одржаа разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и белорускиот лидер Александар Лукашенко. Средбата траеше околу три часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…