Објавено на:

(Видео) Руските војници пристигнаа во Белорусија: Ќе ја извршиме секоја наредба што ќе ја добиеме!

t

Првите руски војници кои ќе бидат дел од заедничката регионална групација на сили пристигнаа во Белорусија, соопшти Министерството за одбрана на Белорусија.

„Првите ешалони со руски војници, кои се дел од регионалната групација на силите, пристигнаа во Белорусија“, се вели во соопштението на прес-службата на белоруското воено министерство.

Како што е наведено, одлуката за формирање заедничка групација на сили се спроведува исклучиво во интерес на зајакнување на заштитата и одбраната на границата на Сојузната држава Русија и Белорусија и е диктирана од постојаните активности во пограничните региони.

„Пристигнавме во Белорусија. Имавме топло добредојде . Дојдовме да му помогнеме на братскиот белоруски народ, подготвени сме да ја извршиме секоја задача што ќе ја добиеме од командата. Борбениот дух е висок“, изјави заменик командантот на руската компанија Виктор Смејан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…