(Видео) Руските прoтиввоздушни рaкeтни системи Панцир пренесени во Белорусија

t

Русија префрли на Белорусија противвоздушни ракетни системи „Панцир С“ во рамки на инспекцијата на силите за одговор на Сојузната држава Русија и Белорусија, соопшти руското Министерство за одбрана.
„Уште еден железнички ешалон ја испорача противвоздушната ракетна дивизија „Панцир С“ од Источниот воен округ до станицата за истовар“, се наведува во соопштението.

Како што може да се види на видеото што го објави руската армија, дивизијата вклучува 12 борбени возила, а секое од нив може да носи 12 противвоздушни ракети во транспортно-лансирање контејнери.
Руските војници ќе маршираат до областа на дислокација, ќе заземат позиции и ќе влезат во борбена должност во рамките на Единствениот регионален систем за воздушна одбрана на Белорусија и Русија.
Тестот на силите за реакција на Сојузната држава ќе се одвива во две фази. Во првата фаза, до 9 февруари, групите војници на територијата на Белорусија ќе бидат прераспоредени и создадени што е можно поскоро, организирајќи заштита и одбрана на важни државни и воени објекти, заштита на државната граница во воздушниот простор и проверка на подготвеноста. на силите за воздушна одбрана.
Во втората фаза – од 10 до 20 февруари – ќе се одржат заеднички вежби „Сојузничка определба 2022“ , во чии рамки ќе се работи на сузбивање и одбивање на надворешната агресија, како и спротивставување на тероризмот и заштита на интересите на Сојузната држава. Во рамките на вежбите ќе се вежба гаѓање на полигоните во Белорусија, а ќе се вежбаат и тактички вежби во некои погранични области.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Официјално: Војници постари од 40 години ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им…

Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

ПАДНА СЕВЕРОДОЊЕЦК: Кадиров најави други одлични вести…

Северодонецк во ЛНР е ослободен и е…