(Видео) Руските тенкови во акција на два часа Северно од Киев

t

Во понеделникот Соединетите Држави го осудија големото распоредување на руската војска кај нивниот најблизок сојузник Белорусија. Амбасадорката Линда Томас-Гринфилд му рече на Советот за безбедност на ОН дека Русија планира акумулација на големи сили во земјата од 30.000 војници во рок од неколку недели, насочени кон Украина.

Таа рече дека „видовме докази дека Русија има намера да го прошири тоа присуство на повеќе од 30.000 војници во близина на границата со Белорусија“ со Украина уште на почетокот на февруари. Амбасадор Томас-Гринфилд нагласи дека ова ќе доведе до зголемување на големите руски сили „помалку од два часа северно од Киев“. Сепак, Русија соопшти дека нејзините трупи учествуваат во претходно најавените рутински воени вежби, наречени „Union Resolve 2022“. Во услови на продолжување на тензиите со НАТО и САД, руското Министерство за одбрана ги прегледа вежбите со објавување видео монтажа од некои од раните заеднички вежби во Белорусија во средата.

Новите вежби вклучуваа главно тенкови, артилериски и пешадиски движења, како и вежби со хеликоптери. Поголемата вежба „Union Resolve“ се очекува да започне подоцна овој месец, од 10 до 20 февруари.

Руското Министерство за одбрана по објавувањето на снимката опиша дека „трупите на двете земји“ „практикуваат различни техники и методи на војување во единечни борбени формации“.

Москва постојано вели во последните два месеци дека не планира да ја нападне Украина. Наместо тоа, го обвини Западот дека поттикнува тензии со цел да предизвика воен конфликт, што неизбежно би предизвикало санкции предводени од САД кон Русија, што ќе доведе до нејзина изолација и потенцијално ќе ја уништи нејзината економија.

Во средата, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков рече: „Ние постојано го критикуваме овој став и го повикуваме Вашингтон и неговите сојузници на европскиот континент да се откажат од оваа политика и да заземат конструктивен, мирен и избалансиран пристап“.

И двете страни сега ги покажуваат мускулите имајќи предвид дека Бајден го овластил распоредувањето на 3.000 американски војници во Источна Европа, вклучително и во Полска и Романија, кои Русија ги осуди како „деструктивни“ за изгледите за мирно решение.

Исто така, загриженост за Москва е новиот трилатерален безбедносен пакт во работа, кој ќе резултира поблиски безбедносни односи меѓу Украина и Велика Британија:

Велика Британија, Полска и Украина подготвуваат трилатерален пакт за зајакнување на регионалната безбедност, изјави во вторникот украинскиот премиер Денис Шмигал додека беше домаќин на својот полски колега Матеуш Моравјецки во Киев.

Полска и Велика Британија и понудија безбедносна помош на Украина во нејзиниот судир со Москва, откако Русија собра десетици илјади војници во близина на границите на Украина во последните неколку недели. Британскиот премиер Борис Џонсон треба да замине во Киев подоцна во вторник.

Се вели дека ова е неопходно поради „руската агресија“ – и без сомнение ќе вклучи повеќе трансфери на оружје и веројатно распоредување на војници на ОК и обука на локалните сили. Обединетото Кралство беше пминатиот месец изврши големи трансфери на оружје преку воени летови во Киев, главно за кои се верува дека се противтенковски проектили и муниција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица со приватна кривична тужба против „Канал…

Левица информира до Основниот кривичен суд –…

Лукашенко: Дојде моментот Украина и Западот да…

Дојде моментот Украинците и западните земји да…

Дуда ги повика земјите од НАТО да…

Полскиот претседател Анджеј Дуда ги повика другите…

Во февруари зголемен бројот на туристи во…

Бројот на туристи во февруари е зголемен…