Објавено на:

(Видео) Руски тенкови по украинските улици, хеликоптери над Киев: Советник на украинскиот претседател го открива пеколниот план на Русија

t

Михаил Подољак, советник на шефот на канцеларијата на претседателот, истакна дека воената операција на Руската Федерација има за цел да заземе делови од територијата на Украина на север, исток и југ, како и да предизвика немири за ограничување на контролата во Украина.

„Две тактички цели (на Руската Федерација ). Првата е да се земе дел од територијата на исток и на Север – Суми, Харков и пониско, на Југ. Втората е да се нанесе најмоќниот удар на раководството на Украина и со тоа да предизвика неред и неможност за управување со земјата. Ова се клучните задачи, како што веќе разбравме кои се одвиваат во однос нна воената операција на Руската Федерација“, нагласи Подољак.

Во моментов руските тенкови веќе се движат по украинските улици, а на Киев има жесток воздужен напад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грците лути поради огномет од јахта што…

Огномет испукан од јахта во Грција во…

Розга ја откри тајната на својот изглед:…

Каде и да се појави, Јелена Розга…

Текстилната индустрија во криза – се бара…

Македонија се соочува со значителен пад на…

МАРТИНА, КАКО ДА СЕ РАЗБУДАМ ОД ОВОЈ…

Се огласи вереникот на македонската државјанка која…

Ристовски најави ревизија и контрола и на…

Македонија четврта во Европа во кошарка, петта…