(Видео) Се разбуди Етна! Eкcплoдирaшe во фонтана од лава висока 600 метри

t

Италијанскиот вулкан Етна, највисокиот и најактивниот вулкан во Европа, еруптираше спектакуларно во четвртокот вечерта, осветлувајќи го небо со светло-црвена стопена лава.

Ерупцијата, чиј епицентар беше на југоисточниот кратер на вулканот, на надморска височина од околу 2.900 метриизфрлил пепел и облаци од чад во висина од 8.000 метри, објави италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија.

Инаку, овој вулкан висок 3.330 метри може да еруптира и до неколку пати годишно, исфрлајќи лава и пепел високо над медитеранскиот остров Сицилија.

Најголема ерупција на овој вулкан е регистрирана во 1992 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Се разбуди Етна! Eкcплoдирaшe во фонтана…

https://twitter.com/etnaboris/status/1491910516356390915?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1491910516356390915%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fvideo-erupcija-na-vulkanot-etna-predizvika-reki-od-lava-i-isfrli-pepel-8-000-vo-visochina%2F Италијанскиот вулкан Етна, највисокиот и најактивниот…

(Видео) Најголемата подводна ерупција предизвика цунами во…

Пацифичката држава Тонга е погодена од бран…

(Видео) Пепел и паника: Огромна ерупција на…

Највисокиот вулкан во најгусто населениот индонезиски остров…