Објавено на:

(Видео) Се чекаат прелиминарни резултати од изборите во Србија – Еве дел од атмосферата во партијата на Вучиќ

t

Претседателските, парламентарните и локалните избори во Белград и уште 13 општини во Србија завршија вечерва во 20 часот, кога беа затворени гласачките места. Првите прелиминарни резултати треба да бидат познати многу брзо, според некои најави, можеби пред 21 часот.

Беше гласани на вкупно 8.267 избирачки места, а Републичката изборна комисија (РИК) утврди дека право на глас на претседателските и парламентарните избори имаат 6.502.307 граѓани на Србија. За околу 100.000 гласачи од областа на Косово и Метохија, гласањето на изборите беше организирано во најблиските општини во централна Србија.

Граѓаните на Србија избраа претседателот меѓу осум кандидати, додека кандидатите од вкупно 19 пратенички листи се изборија за 250 пратенички места.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ГОЛ ВО 95. минута! Јовиќ ја спаси…

Фудбалската селекција на Србија го впиша првиот…

Официјално: Ѓоковиќ ќе настапи на Олимписките игри…

Сега и официјално е потврдено: Новак Ѓоковиќ…

„Фајненшл тајмс“: Србија го добива најголемиот рудник…

Српскиот претседател Александар Вучиќ се подготвува да ѝ…

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Благ пораст на цената на становите во…

Индексот на цените на становите РГЗ за…