Објавено на:

(Видео) Силен земјотрес утрово ја погоди областа на Кипар – по потресот издадено е предупредување за цунами

t

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди областа на Кипар и беше почувствуван низ источниот Медитеран, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Истиот земјотрес, беше почувствуван во Египет, извести Националниот истражувачки институт за астрономија и геофизика на таа земја.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 2 километри, нешто по 3 часот по полноќ недалеку од Лимасол.

Засега нема извештаи за штети или жртви. Освен во Египет, земјотресот ги погоди и Турција и Израел.

Во моментов нема извештаи за жртви или материјална штета. Во сила е предупредувањето за цунами.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Каде е Западот да даде безусловна…

Изјавата од канцеларијата на генералниот секретар на…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Гутереш: Конфликтите ширум светот се „смртоносен гладен…

Животот на милиони луѓе зафатени од конфликти…

Земјотрес утрово ја стресе Албанија

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според…

(Видео) Расте тензијата во Јапонија: Реакторите на…

Јапонската влада и Комисијата за атомска енергија…