Објавено на:

(Видео) Cилнa снежна бура во СAД: 3aгинaa двe дeцa и cкoрo милиoн сe бeз стрyja

t

Силна снежна бура зафати неколку американски држави на југоистокот на земјата, а медиумите јавуваат дека загинале две деца, додека милион луѓе останале без струја.
За кратко време околу 30 сантиметри снег паднаа во Вашингтон, Вирџинија, Мериленд, Делавер и во јужниот дел на Њу Џерси.

Снежната бура стигна и до северот на Алабама и Џорџија, Тенеси и Северна Каролина, па дури и северозападниот дел на Флорида.
Во Бирмингем, Алабама, на првиот ден од новата година температурата била 26 степени, а сега се спуштила до степен над нулата.

Седумгодишно девојче загина во Тенеси кога дрво паднало врз куќа, а слична трагедија се случила и во Џорџија каде животот го загуби петгодишно момче.
Речиси милион Американци останаа без струја.
Вирџинија е најтешко погодена, со повеќе од 400.000 домаќинства во моментов без струја.
Поради невремето од понеделникот напладне се откажани 7.200 меѓународни и домашни летови, а одложени се 10.158.
Американскиот претседател Џозеф Бајден беше завејан 30 минути во авион, во Вашингтон поради снежната бура што го погоди главниот град на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев бара поддршка од Трамп: Тој треба…

Првиот човек на кабинетот на украинскиот претседател…

Помошта за Украина ќе причека: Американскиот Конгрес…

Гласањето во американскиот Конгрес за помош за…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

(Видео) Марџори Тејлор Грин: САД го туркаат…

Спонзорирајќи ја Украина и водејќи прокси-војна против…