Објавено на:

(Видео) Силувач ја носи жртвата во раце пред да ја нападне: Објавени вознемирувачки снимки од предаторот кој призна вина

t

Ова е застрашувачки момент кога силувач е фатен на видео надзор како ја носи својата жртва низ центарот на градот Лидс, само неколку минути пред да ја нападне.

Видеото првично беше објавено од полицијата во Западен Јоркшир во 2015 година додека го ловеше предаторот.

Седум години подоцна, Остин Осајанде (40) призна дека ја силувал жената, како и сексуално нападнал друга неколку години подоцна.

Тој се изјасни за виновен за двете обвиненија вчера, откако се појави пред судот во Лидс преку видео врска од затворот.

Првиот прекршок на Осајанде беше силување на 24-годишна жена во Марк Лејн во градот на 14 август 2015 година.

Полицијата презеде необичен чекор и објави снимка од напаѓачот набргу потоа во обид да го идентификува човекот.

Жртвата, која не може да биде именувана од правни причини, пешачела за да стигне со такси дома по ноќното излегување во градот, кога Осајанде и пришол околу 5 часот наутро.

Тој зборуваше со неа и одеше покрај неа пред да ја земе во раце и да ја однесе до местото на нападот на кратко растојание, соопшти полицијата во Западен Јоркшир.

Облечен во долг црн мантил и црни панталони, со избричена глава, тој е виден на претходните снимки од видео надзор како лута на паркинг и се приближува кон една жена на улица.

Шокантната снимка беше објавена од детективите кои го испитуваа силувањето во 2015 година, но тој беше фатен дури во септември минатата година кога беше извршен уште еден сексуален напад.

Шефот на крим-полицијата за округот Лидс, началникот на детективот Пат Твигс, тогаш изјави: „Снимката на жртвата која ја носи овој човек јасно предизвикува вознемирување при гледање.

Осајанде се соочи со судење откако беше обвинет за силување во 2015 година и сексуален напад врз жена во градот на 10 септември минатата година.

Но, тој се изјасни за виновен по едно точки од обвинението за силување и едно од точките за сексуален напад со пенетрација во судот во Лидс.

Нему му беше одреден притвор пред сослушувањето за изрекување на пресудата на 23 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кавадарчанка пријавила дека дечко ѝ ја силувал…

Кавадарчанка пријавила во полиција дека лице со…

Кривична против шестмина тетовчани, силувале малолетничка

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 18-годишниот…

13-годишно девојче киднапирано и силувано од двајца…

Двајца мажи се уапсени под сомнение дека…

24 години ја силувал сопствената ќерка, си…

Австриски суд денеска соопшти дека ја поништил…

УЖАС: Пензионер- семеен пријател две години сексуално…

На шест години затвор во Жупанискиот суд…