(Видео) Грците да бидат спокојни: Сиљановска ќе го применува Преспанскиот договор и новото име на државата

t

кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова потврди дека ќе го применува Договорот од Преспа и ќе го употребува новото име.

-Се разбира, бидејќи тој стана дел од Уставот. Но, во примената има разлика. Ќе ги почитувам натписите на името на државата на институциите. Да, ќе го применувам, но како индивидуа ќе го одбегнувам називот Северна Македонија. , рече Сиљановска Давкова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…