(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да одлучи дали ќе ѝ помагаме на Украина на фронт

t

Сиљановска ќе почека да се формира новата Влада, па ќе го изнесе ставот за испраќање на оружје и војска во Украина. Ова денеска го изјави претседателката на прес-конференција за медиумите, а по новинарско прашање на Инфомакс.

– Ве молам да почекате за одговорот, бидејќи јас постојано повторувам дека одлуките за водењето на меѓународната политика треба да бидат заеднички. Исто така јас очекувам да се формира Владата идната недела, да видам кој ќе биде министер за народна одбрана, да видам исто така кој ќе биде министер за надворешни работи и мислам дека секогаш треба да настапуваме како дуо, не во дуел, особено во безбедносната и надворешната политика. Инаку, ако нешто ви значи и на самитот во Берлин ние се однесувавме и настапувавме во духор на европската надворешна и безбедносна политика, рече Сиљановска.

Целата прес-конференција можете да ја проследите во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…