Објавено на:

(Видео) Снимки од сателит кои го „смрзнаа“ западот: Една третина од руската армија е распоредена околу Украина

t

Околу 35.000 руски припадници на армијата се постојано стационирани во близина на украинската територија. Во средата, руското Министерство за одбрана објави слики од воени единици на пат кон полигон за обука во Ростов, во близина на границата со Украина.

Некои новопристигнати единици поминале речиси 4.000 милји, од рускиот далечен исток, пишува Би-Би-Си. Повеќето проценки наведуваат дека бројот на руски војници распоредени околу Украина – на север, југ и исток од земјата – е околу 100.000. Но, една украинска проценка, објавена од CNN, вели дека има 106.000 копнени војници и 21.000 членови на морнарицата и воздухопловните сили.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави во вторникот: „Разузнавачките служби се многу јасни дека има 60 руски борбени дивизии на границите на Украина, околу една третина од вкупниот број на располагање“. Покрај редовните руски војници, се проценува дека има околу 15.000 руски сепаратисти во украинските региони Луганск и Доњецк.

Но, некои западни аналитичари велат дека Русија сè уште не собрала се што е потребно за копнена инвазија. Тие укажуваат на недостигот од целосно екипирани мобилни теренски болници во некои области. Доаѓањето на медицинскиот персонал, велат тие, може да укаже на подготвеност за напад.

Стационирање во Белорусија

Руски сили од неколку илјади војници се префрлени во Белорусија на заедничка воена вежба која ќе кулминира помеѓу 10 и 20 февруари. Претседателот Александар Лукашенко го поддржа рускиот претседател Владимир Путин.

Главниот град на Украина, Киев, е на помалку од 100 милји (150 километри) од белоруската граница. Западните набљудувачи велат дека вежбата, наречена Allied Resolve, може да биде можност за вежбање на напад против Украина.

Сликите објавени на интернет, наводно, покажуваат воена опрема, вклучувајќи оклопни возила, тенкови и ракетни системи, кои патуваат кон областа. Русија најави распоредување на напредни борбени авиони Су-35 во Белорусија, заедно со системи за противвоздушна одбрана, муниција и медицинска поддршка.

Поморски сили

Русија од овој месец до февруари одржува и светски поморски вежби, од Атлантикот до Пацификот, на кои учествува:

140 бродови и помошни пловни објекти

60 авиони

10.000 луѓе

Шест бродови на руската морнарица, способни да носат големи борбени тенкови, персонал и оклопни возила, го преминаа Ла Манш на пат кон вежби во Средоземното Море. Но, не е јасно дали Црното Море и украинскиот брег можеби се нивната вистинска дестинација.

Некои аналитичари велат дека амфибиското распоредување на руските трупи би било исклучително тешко и дека поморските сили би можеле да бидат „дистракција“ за да го одвлечат вниманието на украинските копнени сили од поверојатните рути на напад на копно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мелони се пофали: Италија имаше водечка улога…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони ја поздрави одлуката…

Грузија ќе го прославува кандидатскиот статус во…

Премиерот на Грузија, Иракли Гарибашвили го повика…

Од февруари македонскиот јазик ќе се изучува…

Во февруари следната година ќе започне наставата…

Бајден: Израел да се фокусира да ги…

Американскиот претседател Џо Бајден го повика Израел…

Забрана за тешки товарни возила преку превојот…

Авто мото сојузот на Македонија вечерва соопшти…