(Видео) Стоилковски: Три дена нема оградување од Заев за рекет во РЕК Битола

t

Бојан Јовановски, осуден сопственик на телевизија за случајот „Рекет“, во отворено писмо посочува и обвинува дека семејството на Зоран Заев од секој тендер на РЕК Битола имало корист од определен процент. Тоа со еден збор е рекет! И веќе три дена нема ниедно оградување од Заев, од неговиот брат, именуван во отвореното писмо, ниту од било кој од енергетските власти коишто, да потсетам ја втурнаа државата во тешка енергетска и економска ситуација со катастрофални последици, истакна Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

-Бојан Јовановски е неспорно близок соработник и човек со директен контакт со раководството на СДСМ и особено со Зоран Заев.

Во писмото, Јовановски сведочи и посочува на „Рекет“ во којшто семејството на Зоран Заев добивало проценти од тендерите токму на РЕК Битола, додавајќи дека за сето тоа имал докази во неговиот мобилен телефон. За потсетување, мобилниот телефон на Јовановски е одземен од обвинителството за случајот „Рекет“, но не е направено вештачење досега, ниту беше искористен во обвинението, ниту пак му беше даден за да користи во одбраната на Бојан Јовановски.

Цитирам дел од писмото на Бојан Јовановски до Зоран Заев, „Јас сум живиот сведок на примопредавање на кеш пари стотици илјади евра од страна на и тука – стои име на добитник на тендер – кон вашиот брат Вице Заев во просториите на Меѓународен сојуз“, пишува Јовановски за случајот со тендерите токму во РЕК Битола.

Изнесените тврдења на Бојан Јовановски следат откако среде судница во своја изјава Бојан Јовановски гласно и прецизно посочи цитирам, „Парите рекетирани во оваа Македонија барајте ги кај Зоран и Вице Заеви“. Сега во отворено место сведочи дека Вице Заев земал пари од газдите на фирмите кои што добивале тендери во РЕК Битола, за што како што вели постојат докази во неговиот мобилен телефон.

Молкот на Заеви и молкот на институциите не е одговор, институциите мора да ги истражат ваквите наводи, бидејќи се поинаку е соработка во тонењето на државата на сите листи на мерењата на криминалот и корупцијата, подвлекува Стоилковски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Како може лидер да не ја…

Лидер е човек кој тоа што ветил…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

МНОГУМИНА СЕ ПЛАШАТ ОД МОЕ ВРАЌАЊЕ ВО…

Поранешниот премиер Никола Груевски во ексклузивно интервју…

Османи-Липавски: Уставните измени се единствена можност за…

Во рамки на работната посета на Чешка,…