Објавено на:

(Видео) Столтенберг: Финска и Шведска ќе бидат дочекани со раширени раце во НАТО

t

Финска и Шведска ќе бидат „дочекани со раширени раце“ доколку аплицираат за членство во НАТО, рече генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Финска и Шведска предизвикаа бурни реакции во јавноста, особено од руска страна откако двете земји објавија дека имаат намера да ја заенат воено неутралната политика со членство во НАТО.

Русија кажа дека доколку нејзините соседи станат членки на НАТО треба да бидат спремни да се соочат со последиците од членството.

Од друга страна американскиот министер за одбрана кажа дека нема да се дозволи Русија да ги тероризира и малтретира нејзините соседи и дека САД е партнер со сите нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зeленски: Украина можеби никогаш нема да влезе…

Членовите на алијансата предводена од САД во…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Москва: Примирје во Украина е малку веројатно…

НАТО се коцка со базичните интереси на…

Блинкен: НАТО решително ќе одговори на актерите…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека…