(Видео) Стотици луѓе спасени од траектот што се запали утринава: Се’ уште нема инфомрации за загинати лица

t

Стотици луѓе беа спасени од траект што патуваше од Игуменица, најголемото пристаниште во западна Грција, до италијанското пристаниште Бриндизи денеска, откако се запали.

Околу 239 патници и 51 член на екипажот се наоѓале на Еурофери Олимпија кога избувнал пожарот, соопшти крајбрежната стража. Повеќето од патниците биле префрлени на спасувачки брод кој ги однел на островот Крф.

Во спасувачката операција беа вклучени најмалку три брода на крајбрежната стража и еден брод на италијанската финансиска полиција.

Причината за пожарот се уште не е позната.

Снимката поставена на социјалните мрежи покажува 183 метри долг ферибот под италијанско знаме зафатен во пламен. Повикот за помош во Мајдеј се слушаше од звучниците додека чад се издигна од бродот.

Засега нема извештаи за смртни случаи или тешки повреди, иако едно лице е пренесено во болница откако пријавило тешкотии со дишењето, според Атинската новинска агенција.

Портпаролот на Грималди Лајнс Пол Кипријану за Ројтерс изјави дека причината за пожарот е под истрага.

„Штетата е голема бидејќи и покрај напорите екипажот не успеа да го изгасне пожарот“, рече тој.
Патниците ја пофалија екипажот што ги разбуди и ги извади од опасност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велешанец запалил стари седишта од автомобил и…

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен предлог…

Активни се пожарите во Чашка, Велес, на…

РЦУК Велес, известува дека шумски пожар на…

Емотивен статус на битолскиот пилот на „ер…

Васко Михалчев, еден од пензионираните пилоти на…

Штип бара поддршка од воздух за гаснење…

Пожарникарите, хеликоптерите, припарниците на АРМ и Полицијата,…

Изгаснат пожарот во станот во Ѓорче Петров

Пожарот кој се случи во станбената зграда…