(Видео) СТРАШНО: Синот на Шумахер доживеа несреќа – парчиња од возилото летале насекаде!

t

Квалификациите за Гранд При на Саудиска Арабија беа прекинати, со црвено знаме по големата несреќа во која учествуваше возачот на Хаас, Мик Шумахер, синот на познатиот Михаел Шумахер.

На четири минути и 58 секунди преостанати во Q2 од квалификациите, Германецот удри во ѕидот на свиокот 12. Q2 ќе продолжи веднаш штом патеката ќе се исчисти од остатоците од болидот.

Според Ф1, германскиот возач е свесен и зборува, но ќе биде однесен во медицинскиот центар на патеката Џеда Стрит.
Шумахер се бореше да се квалификува за Q3 кога на пет минути до крајот ја загуби контролата над својот автомобил и странично удри во ѕидот.

Ударот бил толку силен што менувачот се одвоил од моторот, а тимот на Хаас потврдил дека возачот е свесен, излезен од автомобилот и моментално е на пат кон медицинскиот центар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Кривичниот суд продолжи судењето за Ласкарци

Со испитување на вештакот Љупчо Постолов, дел…

Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска…

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во…

Продолжи судењето за Ласкарци

Со испитување на вештакот Љупчо Постолов, дел…

(Фото) Шокантни слики: Како се случи сообраќајната…

Шокантни се сликите од сообраќајната несреќа на…

(Видео) УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Руски борбен авион…

Во Иркутск авионот Су-30 се урна врз…