(Видео) Страшно снежно невреме во Москва

t

Снежни виулици зафатија делови од Русија во петокот, покривајќи ја Москва со една од најголемите снежни покривки, предизвикувајќи хаос на главните патишта додека возачите на камиони се бореа со снежните наноси и силните ветрови.

Циклонот донесе снежна бура во руската престолнина која траеше повеќе од еден ден и ја предизвика најголемата снежна бура во Москва во последните 60 години, истакнуваат метеоролозите.

Повеќе од една петтина од просечните снежни врнежи во декември беа забележани за само 24 часа на метеоролошките станици низ Москва каде улиците се покриени со снег, а возачите се обидуваат да ги извадат своите автомобили од паркинзите.

Метеоролошката станица Гисметео наведува дека вкупната количина на снег во Москва би можела да достигне 50 сантиметри, што е највисокото ниво забележано за декември.

Училиштата во некои региони на европскиот дел на Русија се затворени поради снежни врнежи, објави руската телевизија.

Голема сообраќајна колона од 10 километри е формирана во текот на ноќта на еден од главните руски патишта на југ, заробувајќи ги возачите на ниски температури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведени утре три лица за терористичкиот напад…

Безбедносните сили привеле во Москва, Екатеринбург и…

Путин: Ќе ги најдеме нарачателите на терористичкиот…

Руските безбедносни сили ќе ги пронајдат сите…

Уапсен уште еден осомничен за терористичкиот напад…

Судот Басмани во Москва го уапси десеттиот…

Одликуван руски полковник загинал во терористичкиот напад…

Рускиот полковник Тимур Мјасников, загинал како последица…

Почина уште еден ранет во терористичкиот напад…

Почина уште еден пациент кој доби тешки…