Објавено на:

(Видео) Страшно: Српски автобус полн со деца бил каменуван во Цетиње – ја пееле “Весели се српски роде”

t

Автобус кој доаѓал од Никшиќ бил каменуван во понеделникот во Цетиње, откако излегле од паркингот кај Цетинскиот манастир, под подвозникот во улицата „Новице Церовиќ“.

Автобусот бил полн со деца од Никшиќ кои биле на екскурзија и го посетиле Цетинскиот манастир. Децата се симнале во градината на Владица и почнале да се радуваат и да ја пеат познатата песна на Даница Црногорчевиќ „Весели се српски роде“.

Дел од присутните таму тоа го сфатиле како провокација и влегле во директен вербален конфликт со свештенството од манастирот, а еден од нив рекол – „оди во Србија и пеј“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово: Убиени тројца напаѓачи, а уапсени се…

Косовската полиција официјално потврди дека тројца од…

Вучиќ во 20 часот ќе се обрати…

Претседателот на Република Србија вечерва во 20…

Вучиќ најави вонредно обраќање за состојбата во…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе и…

Борел: Утврдете ги сите факти за нападот…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Орлиќ го обвини Курти за настаните во…

Претседателот на српскиот парламент, Владимир Орлиќ изјави…