Објавено на:

(Видео) Тајван главна тема во Австралија: Државата може да ги вооружува „тајванците“ против Кина

t

Австралискиот министер за одбрана Питер Датон одби да ја отфрли можноста за вооружување на Тајван против Кина на ист начин како што Западот ја вооружи Украина против Русија, тврдејќи дека Австралија ќе направи се што може за да ја „одврати Кина од акти на агресија“.

Во интервју за програмата „Инсајдерс“ на ABC во неделата, Датон тврдеше дека Кина „собира нуклеарно оружје“ и „милитаризира“ и ја спореди „заканата“ Кина да го врати Тајван со руската инвазија на Украина.

Откако беше прашан дали Австралија ќе го вооружи Тајван на ист начин како што Западот ја вооружи Украина доколку Кина се обиде да го врати островот, Датон рече: „Па мислам дека правиме се што можеме за да ја одвратиме Кина од акти на агресија во нашиот регион“.

„Прашањето е, како со Украина во моментот, ако е Тајван, дали тоа ќе заврши тука? се прашуваше министерот, пред да се повика на поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер. „Дали тоа значи дека Кина сака да го има овој модел на колонии како што Кисинџер и другите зборувале низ историјата за Индо-Пацификот? Што значи тоа за нашите трговски односи со Малезија или со Виетнам или со Индонезија?“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија бара средства за зголемување на воената…

Германската влада бара дополнителни средства за зголемување…

Русија во Иран испраќа два авиони, хеликоптер…

Рускиот претседател Владимир Путин, наредил испраќање на…

Груевски се огласи на Фејсбук за промената…

Грчките политичари деновиве јавно си раскажуваат меѓусебе…

(Видео) Украина префрла нови резерви во Вовчанск:…

Додека руските сили веќе ја преминаа северната…

Што имало во куферот на Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо 5 дена веќе…