(Видео) Тензии во Црна Гора: Се гласа недоверба на Владата – засилено полициско присуство околу Парламентот

t

На одделни вонредни седници пратениците во црногорскиот Парламент треба да расправаат за предлогот на Владата за скратување на мандатот на Собранието и за предлогот на опозицијата и Црно-белата коалиција да и се изгласа недоверба на Владата на Здравко Кривокапиќ.

Седницата на која треба да се расправа за скратувањето на мандатот на Собранието е закажана за 10 часот, но доцни, а гласањето недоверба на Владата е закажано за 11 часот.

Пратениците во црногорскиот парламент вчера не расправаа за разрешување на вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, откако дневниот ред не ја доби потребната поддршка.

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ изјави дека знае дека повеќе нема да биде премиер бидејќи црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ се договорил со дел од владата.

Синоќа се одржа протест пред зградата на Собранието во Подгорица, од кој на пратениците им порачаа дека доколку не се почитува народната волја, протестите ќе продолжат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските…

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија…

Лидерот на опозицијата во Израел му порача…

Премиерот мора да биде заменет со стабилна…

Новата словачка Влада најавува нови даноци

Новата словачка Влада планира да ги зголеми…