Објавено на:

(Видео) Тоа се тие Европејци: Драма во бугарскиот парламент поради апсењето на Бојко

t

Причината е приведувањето на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов. Пратениците се степаа во парламентот. Акцијата се случи при говор на Георги Свиленски од БСП. Со вонреден одмор страстите ги смири претседателот на Народното собрание Николај Минчев.

Уште пред да почне со работа Националното собрание, сите пратенички групи се изолираа во своите простории. Се собра целиот министерски совет, без премиерот Кирил Петков, но одбија да коментираат за медиумите.

Веќе во салата на ГЕРБ го спречија Андреј Ѓуров да ја прочита декларацијата на ПП, како и на Свиленски на БСП.

Во тој момент лидерката на пратеничката група на ГЕРБ, Десислава Атанасова станала и отишла кај Свиленски и му кажала дека претерала. Со неа пред говорницата отиде цела пратеничка група на ГЕРБ. Настана хаос, се слушна како Свиленски вели „Само не ме плаши, не плукај по мене!“, забележува Offnews.bg. Тоа што сте грди е ваш проблем!“, им се обрати Никола Минчев. Тој побара транскрипт од разговорот за да ги смири страстите во салата. ГЕРБ соопшти дека го напуштаат парламентот и одат на протест.

Состанокот започна со декларација на ГЕРБ. Следеа одговори. Опозициските пратеници од Свиленск скокнаа од банките на зборот „криминал“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ ќе тренира 15.000 украински војници и…

Земјите-членки на Европската унија се договориле што…

Најнова вест: И БРЗАТА ПОМОШ НЕ МОЖЕЛА…

Вечерва починала жена во строгиот центар на…

Во период на криза нема време за…

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи во емисијата…

Вучиќ до амбасадорот на Украина: Погрешен момент…

Коментирајќи ја изјавата на украинскиот амбасадор во…

Гвардиола ја откри главната разлика помеѓу Халанд…

Ерлинг Браут Халанд не запира со голови…