(Видео) Тодоров: Болницта во Штип ја оставив 60% завршена, функционерите да се зафатат со сериозна работа, не да бараат изговори

t

Во денешната епизода на МРЕЖА поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, покрај новиот клинички центар во Скопје, зборуваше и за останатите започнати, а незавршени проекти во областа на здравството кои Владата на Заев наместо да ги продолжи, ги стопираше.

– 60% е готова болницата во Штип, супстандардни се таму условите. Министерот Меџити отиде и даде една искрена изјава, јас не би се лекувал тука. Тоа е искрена изјава кога човек ќе ги воочи состојбите во една болница, е сега фали да рече јас ќе го довршам ова и да станува и да легнува со таа мисла.

Фали фокус на работа, не треба да се спие, многу работа бара секојдневно, нема сабота, недела, празник, делник, секој ден од сабајле до сабајле, тоа фали, а ова е политички изговор дека нешто е почнато од претходната власт.

Треба да се седне да се види што фали и да се доврши, за тоа треба да се седне да се направи план, да се подготви документиација, тендер и да се пушти болницата, треба некој да си ја фати таа работа и да ја заврши, вели Тодоров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Четири лица починаа во пожар во…

Четири загинаа во пожар во болница во…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Легендата на музиката Мишо Ковач завршил во…

Легендарниот пејач Мишо Ковач (82г.) синоќа со…

МЗ: Над 50 илјади граѓани примиле вакцина…

Министерството за здравство информира дека над 50…

21-годишник од Штип со пиштол пукал кон…

МВР информира дека вчера во Штип, полициски…