(Видео) Тотален хаос: Полицијата во Амстердам растури протест против епидемиолошките мерки

t

Градоначалничката издаде наредба до полицијата да го исчисти централниот плоштад откако демонстрантите ја прекршија забраната за јавни собири.

Интервентната полиција опремена со палки и штитови растера неколку илјади луѓе кои се собраа во Амстердам да протестираат против епидемиолошките мерки и вакцинацијата против ковид-19.

Градоначалничката Фемке Халсема издаде наредба до полицијата да го исчисти централниот плоштад откако демонстрантите ја прекршија забраната за јавни собири.

Демонстрантите, кои главно не носеа маски и не држеа дистанца, ја игнорираа забраната за одржување митинзи на главниот плоштад.

Холандија воведе карантин на 19 декември, кога владата одлучи да ја забрани работата на продавниците (освен неопходните), на рестораните, фризерницитее, спортските сали, музеите и другите јавни места до 14 јануари.

Како и другите европски земји, Холандија го стори тоа за да го запре бранот на омикрон, што предизвика низа протести во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

(Видео) Македонците се загреваат за вечерва: Ечи…

Група македонски навивачи се загреваат за вечерашниот…