Објавено на:

(Видео) Трагедија во Русија: Момче се качило во погрешен автобус – барајќи го патот до училиште смрзнало до смрт…

t

Максим К. излегол од својот дом на 27 декември околу осум часот и се упатил во училиште до каде требало да патува со автобус кој превезува деца, но се качил во друг минибус и се симнал на една од станиците.

Според руските медиуми, момчето се упатило кон ендек, а потрагата по него била неуспешна тоа попладне поради силна снежна бура. Трагите му биле покриени со снег, јавува Рен ТВ.

Момчето наводно се движело по брегот на реката. Телото било пронајдено дури вечерта на 28 декември, откако облеката на момчето светела, а тој наводно починал од хипотермија.

Објавена е и снимка од надзорната камера на која се гледа како изгубеното момче талка наоколу барајќи пат до дома.

Според изворот, мајката на момчето не учествувала во потрагата по него – таа наводно пазарела во тоа време. Медиумите пишуваат дека се работи за многудетно семејство и дека мајката претходно била кривично гонета.

Медиумите пишуваат дека Максим има три сестри и двајца браќа.

Од училиштето во кое учело момчето ги известиле родителите и полицијата дека не присуствувал на првиот час.

Бидејќи момчето, ученик во второ одделение, не се појавило во училницата, тие веднаш го вклучиле алармот.

– Автобусот оди одредена рута, родителите ги носат децата или чекаат со нив. Доколку неговите родители биле со него пред да се качи во автобус немаше да се случи ова, изјавила директорката на училиштето.

Полицијата спроведува истрага за случајот.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

50 руски војници се вратиле од украинско…

Педесет руски војници се вратија од украинско…

Лавров пресече: Нема да се обноват поранешните…

Поранешните односи меѓу Русија и Западот нема…

Важна порака од Шојгу до Европа и…

Русија ќе посвети посебно внимание на изградбата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…