Објавено на:

(Видео) Трамп ќе ги амнестира сите кои влегоа во Американскиот Капитол – На мисија да ја спаси Америка

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ги помилува поддржувачите кои упаднаа во Капитол на 6 јануари минатата година, доколку победи на изборите во 2024 година.

Обраќајќи им се на граѓаните на митингот „Спасете ја Америка“ во Конро, Тексас доцна во саботата, Трамп вети дека ќе се погрижи правосудниот систем да ги третира правично. „И ако бараат помилување, ние ќе им дадеме помилување, бидејќи се третираат толку неправедно“, инсистираше тој.


Министерството за правда обвини повеќе од 700 луѓе откако приврзаниците на Трамп го презедоа Капитол Хил во Вашингтон пред една година во обид да ја блокираат потврдата на неговиот демократски ривал Џо Бајден за претседател. На околу 87 од нив досега им е изречена казна.

Трамп, чија наводна улога во поттикнувањето на опсадата исто така се истражува, се нафрли на Одборот на Претставничкиот дом, кој ги истражува настаните од 6 јануари. Тој го означи како „неизбран комитет“, опишувајќи ги гонењето и затворските казни изречени за неговите поддржувачи како „срамота“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…