Објавено на:

(Видео) Уапсен лидер на Азов: Русите го спасија од линчување и сигурна смрт

t

На социјалните мрежи се појави видео од апсење на лидер на батаљонот Азов.

“Уапсен лидер на Азов, криминалец кој дошол да убива Руси од Западна Украина. Тој наредил да се затворат зградите во кои живееле цивили, каде немало војска.Народот се обиде да го линчува, но руските војници го спасиле од сигурна смрт. Судот за воени злосторства го чека.

Можеби ќе пее кој му платил да ја земе единицата за монструм.Нема дилема после овие сцени дека во источна Украина ќе се формираат нови држави кои не сакаат да имаат ништо со криминалци кои се обидоа да го уништат овој народ.” – се вели во описот на видеото.

Батаљонот Азов е озлогласен батаљон кој се омничи за грозоморни дејствија. Русија во неколку наврати реагираше дека членовите на Азов го измачуваат локалното население и ги искористуваат со цел да ја напуштат Украина безбедно.

Исто така Азов беа обвинети и за спречување на евакуација на цивили.

Погледнете го видеото на следниот линк: https://www.facebook.com/100000168697937/videos/568867151331707/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турчин уапсен бидејќи се шетал со нож…

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција…

Приведена 26-годишна скопјанка барана со централна потерница:…

Вчера во Скопје, полициски службеници од тим…

НАЈНОВА ВЕСТ: Специјалци на улиците во Чаир…

Голема полициска акција е во тек вечерва…

Турци уапсени во Скопје: Нападнале полицајци во…

Двајца турски државјани биле уапсени рано утрово…