Објавено на:

(Видео) Украинската армија киднапираше свештеник: Му се губи секој траг

t

Медиумите јавуваат дека во регионот Черкаси, милитантите на украинската територијална одбрана го нападнале свештеникот за време на богослужбата.

На видеото од социјалните мрежи, свештенството на УПЦ на Московската патријаршија и неколку парохијани се насилно однесени во непознат правец.

Од тогаш им се губи секој траг.

Два посебни нацрт-закони беа поднесени до украинскиот парламент минатата недела со барање за забрана на Украинската православна црква (УПЦ) да работи во земјата, поради нејзиниот статус како автономен огранок на Руската православна црква.

УПЦ е една од двете главни православни јурисдикции во Украина, а другата е Православната црква на Украина (OCU), која е повеќе ориентирана кон Запад, но е призната само од малцинството автокефални цркви во православниот свет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…