(Видео) Улични бopби во Киев: Руската вoјска се бopи со укрaиснките сили

t

Улични борби се водат во Киев. Во тек е пукање во воената единица на 101-та посебна безбедносна бригада на Генералштабот на Украина во близина на метро станицата Берештеиска.

Улични битки се водеа и во вториот по големина украински град, Харков. На социјалните мрежи вирално се шират снимки од руски трупи кои се навлезени длабоко во Харков. На видеата се гледаат руски војници и тешка оклопна механизација како се движи по улиците на градот.

Во моментов видеа од Харков споделуваат и Украинците кои водат улични битки со руската армија.


Според она што може да се види од видеото не се работи за припадници на украинската армија, туку доброволци на кои им е доделено оружје.

Харков е најголем град во источна Украина и втор по големина град во земјата. Градот е административен центар на истоимената област и претставува главен научен, индустриски и студентски центар во Украина. Во време на СССР, градот бил најголем центар за производство на тенкови, трактори и турбини и трет најголем индустриски, научен и превозен центар после Москва и Санкт Петербург.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…