Објавено на:

(Видео) УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Руски борбен авион се урна врз куќа – Има загинати!

t

Во Иркутск авионот Су-30 се урна врз дрвена куќа во приватниот сектор, изјави гувернерот на регионот Игор Кобзев.
„Според прелиминарните податоци, авион SU паднал врз двокатна куќа на улицата Пржевалски во Иркутск“, се вели во известувањето објавено на неговиот канал Телеграм.

Регионалниот штаб на Министерството за вонредни состојби соопшти дека ловецот Су-30 се урнал за време на пробен лет. Според агенцијата, авионот удрил во куќа на улицата Павел Красилников. Загинаа двајца пилоти.

Површината на пожарот е 200 метри квадратни, пожарот е локализиран.
На местото на вонредната состојба работат спасувачи и претставници на други служби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…